Маріупольська гімназія зі структурним підрозділом початкової школи № 17
Маріупольської міської ради Донецької області
Національно - патріотичне виховання
Президент затвердив Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки
Концепція національно-патріотичного виховання дітей і молоді
Заходи щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді
Програма національно-патріотичного виховання дітей та молоді у Донецькій області на 2016-2020 рр.
Сучасна школа має дати учням не лише певні знання, уміння та навички, але й виховати соціально адаптовану та громадсько-орієнтовану особистість. Як зазначено в Концепції національно-патріотичного виховання (затвердженій наказом МОНУ від 16.06.2015 № 641), «Серед виховних напрямів сьогодні найбільш актуальними є патріотичне, громадянське виховання як стрижневі, основоположні, що відповідають як нагальним вимогам і викликам сучасності, так і закладають підвалини для формування свідомості нинішніх і прийдешніх поколінь». Відповідно до цієї Концепції головна мета виховної роботи – це виховання духовно багатої, розвиненої особистості, громадянина України.
Виховання, як важливе явище суспільного життя, здавна стало провідною функцією людського суспільства. Процес виховання у Гімназії зі структурним підрозділом початкової школи № 17 Маріупольської міської ради Донецької області спрямований на відродження національної системи виховання. Головну мету колектив нашої школи вбачає в передачі молодому поколінню соціального досвіду, багатства духовної культури народу, його національної ментальності, своєрідності світобачення і на цій основі - формування особистих рис громадянина України: національної свідомості, духовності, морально-етичної, правової, трудової, екологічної, художньо-естетичної та релігійної культури, розвиток індивідуальних здібностей і талантів учнів.
Напрями виховної роботи з упровадження системи національно - патріотичного виховання в практику роботи школи:
-
формування патріотизму, відповідальності за долю нації, держави;
-
виховання розуміння високої цінності українського громадянства, внутрішньої потреби бути громадянином України;
-
формування поваги до Конституції України, державної символіки: герба, прапора, гімну України.
-
збереження і продовження українських культурно-історичних традицій;
-
виховання шанобливого ставлення до рідних святинь, української мови, історії;
-
формування національної свідомості, людської гідності, любові до рідної землі, родини, народу;
-
формування соціальної активності;
-
виховання правової культури особистості;
-
формування й розвиток духовно-моральних і загальнолюдських цінностей;
-
формування в учнів потреби до праці як першої життєвої необхідності, високої цінності й головного способу досягнення життєвого успіху;
-
сприяння розвитку фізичного, психічного та духовного здоров’я, задоволення естетичних та культурних потреб особистості;
-
виховання здатності протидіяти проявам аморальності, правопорушень, бездуховності, антигромадській діяльності.
Адміністрацією школи розроблено комплекс заходів щодо впровадження Концепції національно-патріотичного виховання учнів. Стан реалізації комплексу заходів національно-патріотичного виховання учнів розглядається на засіданнях педагогічної ради, нарадах при директорові, забезпечується використання державної символіки України під час проведення масових заходів. На сайті школи висвітлюється інформація про виховну роботу школи.
Національно-патріотичне виховання є складовою загального виховного процесу підростаючого покоління. Воно формується на прикладах історії становлення Української державності, українського козацтва, героїки визвольного руху, досягнень у галузі політики, освіти, науки, культури і спорту.
Національно-патріотичне виховання в школах здійснюється на всіх етапах навчання, забезпечує всебічний розвиток, гармонійність і цілісність особистості, розвиток її здібностей та обдарованість, збагачення на цій основі інтелектуального потенціалу народу, його духовності і культури, виховання громадянина України, здатного до самостійного мислення, суспільного вибору і діяльності, спрямованої на процвітання України.
В рамках національно-патріотичного виховання в школі проводяться акції пам’яті: до Дня Пам’яті та примирення (“Пам’ять”, “Ветеран живе поруч”) до Дня пам’яті Крут, до Дня вшанування учасників бойових дій в Афганістані, до Дня українського козацтва, до Дня Збройних сил України, до Дня Соборності України, до Дня інтеграції, до Дня Чорнобильської трагедії (“Дзвони Чорнобиля”), до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні, до Дня партизанської слави, до Дня пам’яті жертв голодомору (“Запали свічку”).
Виховати громадянина означає підготувати підростаючу особистість до участі в розв’язанні начальних і перспективних завдань держави, до управління її справами і виконання функції громадського діяча та захисника Батьківщини. Для цього потрібно сформувати в нього комплекс особистісних якостей і рис характеру, що є основою специфічного способу мислення та спонукальною силою дій, вчинків, поведінки. І саме тому учні школи під керівництвом педагогів підготували і провели проекти національно-патріотичного спрямування: «Ми – за здоровий спосіб життя», «Добро починається з тебе», «Слава козацька не вмре, не загине…».
Сприяють вихованню почуття патріотизму, глибокої любові до рідного краю шевченківські літературні свята, які стали традиційними у школі.
Окремої уваги заслуговує волонтерська діяльність колективу школи, яка сприяє встановленню соціальних зв’язків, опануванню дітьми новими навичками, формуванню у них прагнення до відповідальної патріотичної поведінки, моральних та духовних якостей, світогляду справжнього громадянина України Учні систематично відвідують ветеранів та дітей війни. Щороку членами учнівського самоуправління проводиться акція «Від серця до серця».
Реалії сьогодення визначили новий напрям волонтерської роботи – психологічна та моральна підтримка воїнів Збройних Сил України, допомога родинам, що були вимушені покинути свої домівки. Учні школи взяли участь у всеукраїнській акції «Лист солдату», міській акції «Новорічний подарунок бійцю», допомагають сім’ям-переселенцям.
Також у школі проходять такі заходи, як декада української мови та літератури, День слов’янської писемності; заходи, присвячені Міжнародному дню рідної мови; літературні вітальні, присвячені творчості видатних українських письменників, шкільні виставки образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва («Люблю цю землю рідну і чудову», «Таланти нашої родини», «Мій рідний край», «Ми українці»).
Наш народ споконвіку культивував лицарські традиції виховання, на них формувалась еліта нації, яка завжди боролася за свободу та незалежність держави. Реалізації концепції національно-патріотичного виховання молоді сприяє й козацька педагогіка, головна мета якої полягає у плеканні в родині, школі, громадському житті козака-лицаря — палкого патріота, мужнього громадянина незалежної України, захисника рідної землі з яскраво вираженою національною свідомістю, самосвідомістю, високим рівнем моралі й духовності. У виховній системі школи активно використовуються елементи козацької педагогіки.
Працює в школі військово-патріотичний гурток «Джура».
Отже, у виховній системі роботи школи було і залишається пріоритетним національно-патріотичне виховання з використанням сімейної та козацької педагогіки.