Маріупольська гімназія зі структурним підрозділом початкової школи № 17
Маріупольської міської ради Донецької області
Інформація для вчителів
Інтернет є важливим інструментом для особистого та професійного спілкування. Проте ним можуть також зловживати, наприклад, використовувати для розсилання комп'ютерних вірусів і небажаної пошти, отримання інформації особистого характеру для краж, шантажу, переслідувань, розповсюдження і залучення до порнографії, інформування про сайти, небезпечні для дітей, наприклад, про секти, наркотики та їх виготовлення, суїциди, різні види насильства. Ось чому важливо бути обізнаним з питань інформаційної безпеки.
Цей веб-сайт розроблено для того, щоб допомогти вам:
1. Обговорювати питання інформаційної безпеки у класі з учнями.
2. Знайти інформацію про те, як молодь використовує Інтернет.
3. Знайти інформацію про те, як особисті дані використовують в Інтернеті.
4. Дізнатися про те, де знайти більше інформації.
Виконуйте три наведені нижче рекомендації, і використання Інтернету буде для вас безпечним:
1. Захистіть свій комп'ютер
-
Завжди оновлюйте операційну систему.
-
Використовуйте антивірусну програму.
-
Використовуйте брандмауер.
-
Робіть резервні копії важливих файлів.
-
Будьте обережними, завантажуючи вміст.
2. Захистіть себе в онлайні
-
Будьте обережними, надаючи
-
особисту інформацію.
-
Думайте про те, з ким ви розмовляєте.
-
Пам'ятайте, що в Інтернеті не все є надійним і не всі є чесними.
3. Дотримуйтесь правил
-
Ви маєте дотримуватися законів навіть в Інтернеті.
-
Пам'ятайте, що в Інтернеті ви повинні піклуватися про інших так само, як про себе.
Неприємності в мережі:
Віруси, хробаки та троянці
Віруси та хробаки є небезпечними програмами, які можуть поширюватися через електронну пошту або веб-сторінки. Віруси можуть пошкодити файли або програмне забезпечення, що міститься на комп’ютері.
Хробаки розповсюджуються швидше за віруси безпосередньо з одного комп’ютера на інший. Наприклад, хробак електронної пошти може сам відправляти себе на всі адреси електронної пошти в адресній книзі користувача. Інтернет-хробаки шукають підключені до Інтернету комп’ютери, які не містять найостанніших оновлень безпеки.
Троянські коні, або троянці, — це небезпечні програми, які створені так, щоб виглядати безневинними, наприклад, як гра. Після активації вони можуть пошкодити файли без відома користувача.
Хакери та зломщики
Хакери та зломщики — це терміни, які використовують для людей, які зламують та проникають у системи даних. Вони можуть проникнути через Інтернет у незахищений комп’ютер і зловживати їм, вкрасти або скопіювати файли та використовувати їх для незаконної діяльності.
Найкращим способом захисту комп’ютера від зломів і проникнень є використання брандмауера та регулярне оновлення операційної системи.
Небажаний вміст в Інтернеті
Небажана маса електронних повідомлень відома як небажана пошта, або спам. Вона перенавантажує системи електронної пошти і може заблокувати поштові скриньки. Як інструмент для відправки небажаної пошти інколи використовують хробаків електронної пошти.
П’ять правил використання електронної пошти:
1. Ніколи не відкривайте підозрілі повідомлення або вкладення електронної пошти, що надійшли від людей, яких ви не знаєте. Натомість відразу видаляйте їх, вибравши відповідну команду в меню повідомлення.
2. Ніколи не відповідайте на небажану пошту.
3. Використовуйте фільтр спаму свого провайдера інтернет-послуг або програми електронної пошти (якщо він є).
4. Використовуйте нову або родинну адресу електронної пошти для запитів в Інтернеті, форумів тощо.
5. Ніколи не пересилайте «ланцюгові» повідомлення електронної пошти. Видаляйте їх одразу після надходження.
Додаткові правила
Закривайте сумнівні спливаючі вікна
Спливаючі вікна — це невеликі вікна з повідомленнями, які закликають вас клацнути у вікні. Якщо таке вікно з’являється на вашому екрані, то найбезпечніша річ, яку можна зробити, — це закрити вікно, клацнувши значок X (зазвичай його розміщено у верхньому правому куті). Ніколи не можна передбачити, які дії зробить програма, навіть якщо ви клацнете кнопку «Ні».
Не допускайте того, щоб вас ошукали
Приховати свою особу в Інтернеті легко. Рекомендується перевірити особу людини, з якою ви спілкуєтеся (наприклад, у групах обговорення). Не повідомляйте особисту інформацію через Інтернет нікому, крім людей, яких ви знаєте і яким довіряєте. Якщо вас просять надати персональну інформацію на веб-сайті, завжди перевіряйте розділ «Умови використання» або «Політика захисту конфіденційної інформації», щоб пересвідчитися, що оператор веб-сайту пояснив, для чого буде використовуватись інформація і чи буде вона передаватись іншим особам.
Обговоріть з дітьми правила використання Інтернету
Багато матеріалів, доступних в Інтернеті, не підходять для неповнолітніх. Обговоріть зі своїми дітьми, як правильно та безпечно використовувати Інтернет.
Поведінка у мережі
Закони стосуються й Інтернету
Що дозволено і що не дозволено в Інтернеті
Інтернет є публічним місцем. Працюючи в онлайні, слід дотримуватися основних правил так само, як ви дотримуєтеся правил дорожнього руху, перебуваючи за кермом.
Закони стосуються й Інтернету
Хоча більшість законів було створено до того, як Інтернет набув широкого розповсюдження, дія законів розповсюджується і на Інтернет. Все, що є незаконним у повсякденному житті, є незаконним і в онлайні.
Надаючи безпрецедентні можливості для вільного спілкування, Інтернет водночас накладає й відповідальність. Зокрема, ви несете відповідальність за вміст і законність свого веб-сайту.
Авторське право
Авторське право захищає спосіб, в який ви втілюєте ідею в життя, але не саму ідею. Копіювати матеріали з Інтернету для використання в особистих цілях дозволено, але передавати та подавати такий матеріал як власний не можна. Наприклад, якщо ви використовуєте матеріал для своєї презентації, то маєте посилатися на джерело.
Передавання недозволеного матеріалу (зокрема, незаконних копій фільмів або музичних творів, доступних у однорангових (P2P) мережах) є незаконним.
Копіювання програмного забезпечення та баз даних, для використання яких потрібні ліцензії, є незаконним, навіть якщо це робиться з метою застосування в особистих цілях.
Незаконне використання матеріалів може призвести до позовів за спричинені збитки і мати інші наслідки, передбачені законодавством.
Про інформаційну безпеку
Пам'ятайте
Розмістивши інформацію в Інтернеті, ви втрачаєте контроль над нею і в більшості випадків вже ніколи не зможете видалити всі її копії.
Перевіряйте
Завжди слід переконатися, що ви знаєте людину, якій надаєте інформацію, і знаєте, для чого її буде використано.
Думайте
Чи безпечно розміщувати особисту інформацію на своєму веб-сайті, якщо ви не впевнені в тому, для чого вона використовуватиметься?
Зазначте
Імена учнів, їхні фотографії та іншу особисту інформацію, що міститься у шкільному журналі, можна публікувати на шкільному веб-сайті лише зі згоди учнів та їхніх батьків.
Поради щодо планування уроків
Зразок структури уроку:
1. Стимулююче обговорення
-
Чому інформаційна безпека є важливою та чому ці питання потрібно обговорювати у школі?
-
Серед можливих причин аспекти, пов'язані з природою Інтернету та його роллю як засобу комунікації (перелічені у розділі для вчителів).
2. Історії для ознайомлення
-
Учні можуть самостійно прочитати історії, представлені у формі коміксів.
-
Якщо діти не вміють читати, вчитель може допомогти їм ознайомитися з історією.
-
Як додаткове завдання учні можуть скласти розповідь про пов'язані питання.
3. Обговорення
-
Після того як учні ознайомляться з історіями, розбийте їх на групи для обговорення запитань, які стосуються цих історій.
-
Важливо, щоб під час обговорення інформаційної безпеки в Інтернеті учні розповідати про особистий досвід та висловлювати свою думку.
Зразки тем для обговорення:
Що є особистою інформацією?
Це імена та адреси, а також інша інформація, що стосується вас, зокрема номер мобільного телефону, адреса школи, місце проживання та адреса електронної пошти.
До особистої інформації відносять також інформацію про роботу батьків, їх заробітки, наявність техніки, коштовностей та грошових заощаджень вдома або на рахунках.
Розділ для батьків
Крім теми спілкування за допомогою мережі та інформаційного суспільства в розділі для батьків розглядаються такі важливі питання, як агресія та спрямований на дітей маркетинг.
Словник
Антивірусна програма
Програма, розроблена для запобігання доступу зловмисних програм до системи. Виявляє заражені файли та видаляє або очищає їх від вірусів.
Блог
Публічний онлайновий щоденник. Веб-журнал (сторінка) у світовій мережі Інтернет, що містить суспільно доступну інформацію, що надається окремим особам.
Браузер
Програмне забезпечення, що використовується для знаходження і показу сторінок у Світовій мережі (веб-сторінок). Internet Explorer компанії Microsoft є основним браузером. До інших належать Netscape Navigator, Mozilla Firefox та Opera.
Чат
Форум для обговорень у реальному часі, де користувачі можуть писати повідомлення, що миттєво, одне за одним, відображаються на екрані. Нове повідомлення замінює попереднє, тобто видно лише останнє повідомлення.
Захист даних
Набір правил, які гарантують конфіденційність інформації. Безпека даних охоплює конфіденційну інформацію, зокрема особисту, та підтримується за допомогою політик інформаційної безпеки або заяви про конфіденційність.
Форум для обговорення
Сайт для обговорень в Інтернеті, який зазвичай сконцентрований навколо спеціальної теми. Відвідувачі можуть розміщувати свої повідомлення в онлайні, використовуючи формати, визначені постачальником такої послуги. На деяких форумах для надсилання повідомлень необхідно зареєструватися.
Деякі форуми містять архів, який можна використовувати для пошуку певної теми. Деякі форуми модеруються, тобто адміністратор форуму має право видаляти або редагувати повідомлення, що надходять на нього, та забороняти доступ до форуму користувачам, які їм зловживають.
Завантаження
Збереження файлів з Інтернету на комп'ютері.
Брандмауер
Програмне забезпечення або пристрій, призначений для контролю зв'язку між мережами або між мережею та окремою комп'ютерною системою. Наприклад, брандмауер може обмежити трафік на основі попередньо визначених правил, зазначаючи, що зв'язок буде дозволено лише між встановленими адресами.
Хакер, зломщик
Особа, яка зламує інформаційну мережу чи систему організації або використовує її, не маючи на це дозволу. Примітка: термін «хакер» має також інше значення — так називають досвідчених комп'ютерних користувачів.
Небезпечні програми: віруси, хробаки та троянці
Програма або частина програми, призначена для того, щоб спричинити небажані наслідки для комп'ютера або інформаційної системи. Приклад: віруси, хробаки, троянці.
Інформаційна безпека
Політика, впроваджена для того, щоб забезпечити гарантію того, що ризики для інформаційної безпеки знаходяться під контролем.
Небажана пошта, або спам
Небажані повідомлення електронної пошти, які зазвичай відправляються з метою безпосереднього маркетингу. Спам майже завжди розсилається великій кількості одержувачів одночасно.
Пошта, електронна пошта, повідомлення електронної пошти
Електронне передавання тексту та зображень між адресами прикладної програми.
Операційна система
Основна програма, яка працює на рівні між апаратними засобами комп'ютера і прикладним програмним забезпеченням. Завдяки операційній системі комп'ютер може виконувати встановлені на ньому програми та здійснювати керування ними. Найбільш поширеними операційними системами є Microsoft® Windows®, Apple® Mac-OS, Linux®.
Спливаюче вікно
Нове вікно, що відкривається поверх активної сторінки у вікні веб-браузера. Зазвичай таке вікно не має поля веб-адреси, однак у деяких випадках воно може в ньому бути. Спливаючі вікна, які відкриваються без запиту користувача, як правило, містять рекламу.
Сервер
Програмне забезпечення, що приймає запити від клієнтів та надає їм певні ресурси та інформацію. Наприклад, в Інтернеті користувачі отримують свою електронну пошту від сервера електронної пошти. Сервером також називають комп'ютер, на якому виконується серверне програмне забезпечення.
Вірус
Зловмисна програма, яка розповсюджується шляхом копіювання себе в інші програми. Вірус може поширюватися через файли, повідомлення електронної пошти або веб-сторінки. Комп'ютер може заразитися вірусом, коли користувач подорожує Інтернетом або відкриває файл, прикріплений до повідомлення електронної пошти. Віруси можуть знизити продуктивність роботи комп'ютера або системи.
Хробак
Зловмисна програма, яка може розповсюджуватися самостійно через інформаційні мережі. Хробаки поширюються через електронну пошту або проріхи в засобах безпеки веб-браузерів чи операційної системи. Навіть якщо користувач не працює в Інтернеті, але його комп’ютер підключено до цієї мережі, хробаки можуть здійснити доступ до комп'ютера, якщо він незахищений. Хробаки порушують роботу системи або комп'ютера і можуть розповсюджувати інші зловмисні програми.
Фільтр
Механізм для відсіювання і блокування доступу до певного матеріалу.
Ігровий пульт
Прилад, що використовується для електронних ігор, особливо відеоігор. Нові ручні пульти дозволять користувачу підключитися безпосередньо до Інтернету.
ІСП — Інтернет провайдер, постачальник послуг Інтернет.
Комерційне підприємство, яке забезпечує доступ до Інтернету, зазвичай за плату, або компанія, що надає послуги Інтернету, такі як веб-сайти або розробку веб-сайтів.
IP address (IP-адреса за протоколом Інтернет)
Ланцюг з 32 двозначних цифр, що використовуються для позначення компьютера в Інтернеті. Формат адреси визначено протоколом Інтернету і часто відтворюється у вигляді чисел, розділених крапками (наприклад, 111.22.4.456)
Онлайн (online — в реальному часі, в мережі)
Комп’ютер чи інший прилад, що підключено до мережі, такої як, Інтернет. Протилежно за значенням «оффлайн» — поза мережею, автономно.
Мережі третього поколіния (3G networks)
Новітнє покоління покоління мереж мобільних телефонів. Дає можливість користувачам обмінюватись ширшими діапазоном інформації і матеріалів (включно відео, фото, музику, доступом до Інтернету та теле-передачами).
Віртуальна реальність
Захоплююча та інтерактивна імітація заснованих на реальності чи уявних зображеннях і сценах. Деякі ком’пютерні програми, особливо, ігри, створюють такий світ, якому, користувачі віддають перевагу в порівнянні з реальним життям.